Co si představit pod pojmem kovářství

Sdílet na:
 

Mnoho lidí si pod pojmem kováře představí vousatého, vysokého, špinavého chlapíka, který kove podkovy pro koně. Takový ten typický pohádkový kovář. Jejich představa se mění po návštěvě skutečného dnešního kovářství. Současná doba přinesla do kovářského řemesla mnoho nových trendů zpracování železa a také designových prvků. Dnešní kováři nejsou ti pohádkoví, ale většinou lidé zapálení pro toto řemeslo. Dobré umělecké kovářství se zabývá nejen klasickou výrobou užitných kovaných věcí, ale i prvky moderní architektury.

Setkávám se dost často se zákazníky, kteří přichází k nám do kovářství a jsou překvapeni rozmanitostí naší výroby. Většinou se stane, že si přišli pro jednu věc a odnesou si věcí několik. To je největší potěšení pro každého kováře, že se jeho práce líbí a že má smysl.

Dnešní doba také přinesla i negativa do kovářského řemesla a to v podobě zaplavení trhu levnými polotovary, které mají nahradit ručně kované výrobky. Musím popravdě říct, že ne všechny kované polotovary jsou esteticky špatné, a že je také nevyužíváme u nás v kovářství. Vadí mi především práce některých zámečníků, nebo kovářů, kteří za každou cenu jen aby byla cena pro zákazníka co nejnižší naplácají páté přes deváté prakticky na cokoliv. Pak se nám do kovářství dostane člověk, který takové věci viděl v reálném životě a od nás je také očekává. My mu však takové věci nenabídneme, a tím ho většinou překvapíme. V našem uměleckém kovářství pochopí, že existují pěkné estetické kované práce třeba i z polotovarů, ale dobře řemeslně zpracované. Estetika a ekonomika výroby musí jít ruku v ruce , ale i to má svá pravidla.

fotografie zábradlí 

Doufám, že po přečtení tohoto článku už nebudete hledat toho pohádkového kováře, který kove jen ty podkovy, ale solidního řemeslníka, který miluje svoje řemeslo a který mu nabídne pěkné kované výrobky pro jeho potěšení.

 

 
© 2024, Umělecké kovářství Mittner - Brno | Aktuality | Marketing | FACEBOOK